E-shop již doskladněn 🌸🎀✨

Pomněnka

Pomněnka lesní 

Krásná, něžná, a tak romantická. Pomněnka lesní kvete na jaře drobnými, nejčastěji azurově modrými květy, avšak můžeme se setkat také s pomněnkou bílou, růžovou nebo tmavě modrou.  

Na začátku, když je květ ještě malinký, kvete pomněnka světle růžovou barvou, méně často bílou, postupně svou barvu mění v modrou, což je příčinou změnou stupně kyselosti buněk v okvětních lístcích. 

Věděli jste? 

Český název pomněnka není příliš starý. Pochází z 19. století a je přejatý z německého slova “das Vergissmeinnicht”, což znamená v doslovném překladu “nezapomeň na mne”. Také jiné jazyky přejaly tento název z jazyka německého. Například anglicky je pomněnka forget-me-not.  

Proč název Myosotis sylvatica?

Pomněnka lesní, latinsky myosotis sylvatica,  si svůj název nese z řeckého "Myosotis" = “myší ucho”, neboť listy některých pomněnek připomínají myší ucho.

Název sylvatica je z latinského slova “silva” = “les”, latinské slovo “sylvaticus” bychom mohli přeložit jako “divoký”, doslovně “z lesů”. Pomněnka lesní se totiž vyskytuje často v lesích, nížinách a horách.  

Čaj nebo svěží jarní nápoj z pomněnky? 

Přesně tak. Pomněnka je nejen okouzlující květinou, ale také může blahodárně působit na zdraví. Obsahuje draslík, který může podporovat chod srdce a regulovat chod krve. Pomněnka může napomáhat při kožních zánětech, otocích lymfatických cest nebo například při krvácení z nosu.  

Věděli jste, že pomněnka má kamarádky, které se ji velmi podobají?  

Pomněnkovec velkolistý (Brunnera macrophylla) je velmi podobný pomněnkám, ačkoliv pouze tvarem a barvou květu. Poté, co květy v květnu odkvetou, jeho nádherné ozdobné listy stále rostou. Pupkovec jarní (Omphalodes verna) vypadá květem taktéž téměř jako pomněnka, proto bývá někdy označován jako vytrvalá pomněnka.  

Všechny tři rostlinky, tedy pomněnkovec, pupkovec a pomněnku si můžete vypěstovat také sami na zahrádce. Můžete si být jisti, že tyto květiny přinesou vaši zahradě z jara krásný svěží vzhled. 

Ještě jedna malá zajímavost... 

Věděli jste, že pomněnka má několik druhů? Jen pár z nich jsou například pomněnka vysokohorská, pomněnka rolní, pomněnka různobarvá, pomněnka trsnatá. 

Pomněka jako symbol 

Pomněnka je symbolem stálosti a věrnosti. Jméno květiny mluví samo za sebe: nezapomínej, buď věrný a pamatuj.  

Pomněnkové šperky patří k těm nejoblíbenějším 

Pomněnka je svou barvou a svým vzhledem tak okouzlující. Nádherné malé kvítky krásně vyniknou ve špercích, které mají kulatý tvar a působí dojmem malého světa, který vás naprosto pohltí. Je ale také velmi krásná v naprosto jednoduchých kombinacích. Pouze jeden květ ve šperku může působit tak jemně a zároveň vynikne čistota a půvab tohoto malého, jinak často nepovšimnutého, kvítku. Pomněnkové šperky najdete ve všech našich kategoriích. V nabídce najdete pomněnkové náhrdelníky, náušnice i prsteny.

 

S láskou 

Vaše Viktorie 

 #

pomněnka, pomnenka, pomněnky, pomnenky modrá, modra, květina, květiny, kvetina, kvetiny, květ, kvet, jaro, jarní, jarni, sperky, šperky, šperk, sperk, náhrdelník, prsten, náušnice, nausnice, nahrdelnik, pryskyřice, pryskyrice,  šperky z pryskyřice, sperky z pryskyrice, myosotis sylvatica, pupkovec jarní, pomněnkovec velkolistý, brunnera, zdraví, zdravi